September Grocery Spending

In light of my No Spend September Challenge and my goal to keep my grocery budget under $130, I thought I would share what I spent.

Please keep in mind a few things:
1. I have a fairly decent pantry and food storage area that is fairly well stocked.
2. We do have some dietary needs and try to be dairy-free as possible due to lactose intolerance. We also try to keep processed sugars to a minimum.
3. No meat is bought unless it is under $2.00 a pound and can be stretched over 2-3 meals.

On September 7th, at Sunshine Foods, Chatfield:
(We were having a cookout/campfire with the neighbors at Rob's house. This is not at all normal food for us to buy! I also know that their prices are higher than ours and what I would like to pay!)
1 pkg. Graham Crackers  $2.39
1 pkg. Fudge Striped Cookies  $1.70
1 jar Sweet Relish  $1.73
3 pkgs. Hot Dogs Buns  $4.47
2 pkgs. Hot Dogs  $1.98
4 pounds Peaches  $5.12
2 pounds Apples  $4.08
1 Yellow Onion  $1.13
Garlic Toast  $2.99
1 half-gallon Lactose-Free Milk  $4.55

Total: $30.43

On September 8th, at Aldis:
10 pound Potatoes  $2.99
3 pounds Sweet Potatoes  $1.49
2 pound Pinto Beans (dried)  $1.79
Ricotta Cheese  $1.79
Parmesan Cheese  $2.39
2.15 pounds Bananas  $.95
2 dozen Eggs  $2.90
4 half-gallons Lactose-free Milk  $11.16
1 half-gallon Whole Milk  $1.89
1 half-gallon 2% Milk  $1.79

Total: $29.14

On September 9th, my trip to Fareway included:
Boneless Pork Roast (on sale)  $5.04
10+ pounds of Boneless, Skinless Chicken Breasts   $19.99
3 pkgs. Shredded Cheese  $4.00
1 qt. Buttermilk  $1.25
1 Mac & Cheese  $.88
1 Lasagna Noodles  $1.89
Celery  $.99
1 pound Carrots  $.69
Cauliflower  $2.99
Garlic Cloves  $.50
1 bottle Soy Sauce  $.98
2 jars Spaghetti Sauce  $1.96
2 pkgs. Organic Sugar  $7.38
15 pounds Pears  $13.27

Coupon Savings: $2.75
Total: $60.07

On September 21st, at Fareway:
1 pkg. Shredded Mozzarella  $2.00
2 pkgs. Turkey Pepperoni (pillow packs)  $6.58

Total: $8.58

Combined Total: $128.22

I did spend an additional $15.00 in groceries that I paid cash for that was not included in the budget because it was extra earned cash. That included: watermelon for a family gathering, bananas, avocados, yogurt starter, and a few other things but I can't find the receipts. I did keep to my allotted monthly budget for September because I did discuss in my original No Spend post that extra earned money was not going to be included in the budget.

I have lowered my budget in October to $100 a month! Yikes! Hopefully, I can keep it!

Thanks for reading!
Erica

Comments

  1. Hi Erica - found your blog through another Iowa blogger. Love that you are willing to tell us your spending habits on groceries. We would never be able to do this unless we always were able to eat from our freezer/pantry/canning stock. We are at about $120 for the week. I buy tons of fresh foods and rarely processed items. I spend extra where I feel it counts. We save a lot though buy buying through food coops. My sister just blogged about it on our blog. Come check it out. http://sistersplayinghouse.com/2013/10/azure-standard-hows-whys-grocery-shopping.html

    ReplyDelete

Post a Comment

Popular posts from this blog

10 Preparedness Items You Should Be Buying Every Month

10 Non-Perishable Food Preps You Should Be Buying Every Month

10 Totally Free Prepping Things To Do