Friday, October 9, 2015

Do You Want To Join The Once A Month Shopping Challenge?


Do you want to save money? Do you want to shop at the store less?

I know I do! I used to shop only once a month for groceries and I have fallen off the wagon. Sad, but true.

However, my friend Daisy at The Organic Prepper has issued a Once A Month Shopping Challenge! She is challenging fellow bloggers and readers to only shop once a month for the next six months with a little leeway for the holidays. Check her out here to see the rules and what she has planned! 

Yesterday was my grocery shopping day. I got paid on Tuesday, but was a little too busy (and lazy) to run to the store. I knew I would need some cheese, milk, meat, and produce to make through the month. 


I am going to tell you all some things up front so you will know where I am in my grocery shopping and food storage as well as what challenges we have:


1. I have a very full refrigerator right now. Some of the leftovers were ignored and need to be fed to the dog.

2. We are following a more unprocessed, low carb diet for my health. I hope I can get through this month on what we have. Having to eat more protein to keep my energy up has been very eye-opening!

3. Paige is lactose intolerant which really limits what I can use for dairy and substitutes. She drinks lactose-free milk and I use unsweetened almond milk in my baking and some cooking. However, I can see making a run just for milk. She drinks at least a half gallon a week. I bought three half-gallons of Lactaid knowing we had a full one in the fridge already. Dane and I do not like the taste of milk and normally just drink water.

4. I have a very full freezer with at least ten freezer meals in it. I hope to use up some of the older meat this month. I also have a full pantry which needs some using up of the older food.

5. We make almost everything homemade with bread, snacks, and breakfasts being the big ones. We have chickens which means we have a constant source of eggs. 

6. I take cold lunches or leftovers for lunch everyday. Paige takes a cold lunch at least twice a week.

7. We will be gone at least two weekends this month to Rob's place. We still make our own meals, rarely eating out (too expensive), and cook a lot on the grill. One of those weekends, we will be at his sister's house, but again everything will be about the same as if we were at his house.

With that in mind, what did I buy yesterday at the grocery store for the month?

1 - 16 oz. bag each of shredded Mozzarella, Colby Jack, and Sharp Cheddar cheese ($2.99 ea.)
16 oz. container of sour cream ($2.19)
1 - 8 oz. chunk each of Colby Jack and Monterrey Jack cheese ($1.66 ea.)
8 oz. container of sliced mushrooms ($1.99)
1 head of broccoli ($1.48)
1 box of saltine crackers ($1.49) (I have not learned to make these well yet.)
1 box of Go-Gurt for Dane ($2.00)
1 big box of fruit snacks for the kids ($5.99)
2 whole chickens ($.99 a pound - $7.94 total)
1 pound container of sliced ham ($3.99)
2 - 2 pound bags of carrots ($.88 each)
3.17 pounds of pears ($.88 a pound - $2.79 total)
1 box of organic spinach ($2.50)
1 bunch of green onions ($.88)
10 pound bag of russet potatoes ($2.49)
3 pound bag of yellow onions ($.99)
4 pack of mixed bell peppers ($4.99)
3 - 3 pound bags of Jonathan apples ($.99 each - $2.97 total)
2 bottles of reduced sugar grape juice ($.99 each - $1.98 total)
1 - half-gallon of unsweetened almond milk ($2.97)
4 pack of Activa yogurt for Paige ($2.50) (Paige can handle this yogurt.)
1 - 32 oz. container of plain yogurt ($2.99)
3 - half-gallons of Lactaid milk ($3.99 ea.) 

Total spent with tax was $81.69. A lot of this was on sale which is how I determine what I am going to make for meals for the month. 

I still have to make a run for pet food and possibly chicken feed. The kids should not need any personal products and we should be good on household items. 

I also still need to find Dane a Halloween costume. He is outgrowing everything! And, of course, he wants to be the Joker this year. 

In the next few days, I will post what I am making for meals for the month as well as any snack food and breakfast. I am still finalizing some of this due to still evaluating what needs to be used up.

Please join us in The Once A Month Shopping Challenge! I promise you will learn a lot about yourself, your shopping habits, and your family!

Thanks for reading,
Erica


Printfriendly

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...